پیش بینی قیمت آهن در سال ۹۸

افق قیمت بازار فولاد داخل در سال پیش رو
شرایط بازار فولاد در روزهای اخیر چنان نابسامان گشته که قدرت تحلیل و پیش بینی را برای فعالان این حوزه بسیار مشکل کرده است. با این حال در روزهای پایانی سال تا حدودی می توان با بررسی کلی شرایط به هم ریخته کنونی در بازار فولاد به پیش بینی قیمت آهن در سال ۹۸ پرداخت. شاید خیلی از شما عزیزان در حال حاضر با توجه به اوضاع نابسامان دست از ساخت و ساز کشیده و در انتظار بهبود قیمت محصولات فولادی باشید. ما نیز همچون شما امیدواریم که این شرایط سخت به زودی پایان پذیرد. امیدواریم در ادامه بتوانیم شما همراهان گرامی را در تصمیم گیری بهتر یاری رسانیم.

آمار سال جاری نشان می دهد مجموع تولید فولاد ایران (خام و مقاطع) رقمی بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن است. به گفته رییس انجمن تولید کنندگان فولاد، افق تولید در سال جدید حدود ۳۰ میلیون تن خواهد بود. مصرف داخلی کمتر از نصف این مقدار است. مازاد تولید آهن آلات ایران در منطقه نسبتا چشم‌گیر است. همچنین افزایش نقدینگی حاکی از افزایش تورم در سال جدید می باشد و امسال تورم نقطه به نقطه در اکثر محصولات بین ۴۰ تا ۵۰ و تورم ماهانه بیش از ۳۰ درصد بوده است. با افرایش نرخ تورم، نرخ ارز خواه ناخواه همگام با تورم افزایش خواهد یافت، افزایش نرخ ارز بر نرخ کلیه کالاها، دستمزد، حقوق و هزینه های سربار تولید موثر خواهد بود. قیمت آهن آلات هم از این قائله مثتنی نیست.

افزایش نرخ ارز، منجر به کاهش ارزش ریال و افت بیشتر نرخ داخلی کالاها نسبت به قیمت های جهانی خواهد شد. خریداران خارجی مثل چند ماه گذشته برای خرید محصولات داخلی (اعم از گوشت و مرغ و ارزاق عمومی و محصولات کشاورزی و حتی آهن آلات) هجوم خواهند آورد پس قیمت این محصولات هم با نرخ ارزی خریداران خارجی تنظیم خواهد شد. افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ همه کالاها و از جمله قیمت آهن آلات را با همان شیب در پی خواهد داشت. این مساله ربطی به میزان مصرف داخلی و کاهش قدرت خرید مردم نخواهد داشت. به نظر می رسد کاهش ها و اصلاح جزئی قیمت ها موقت خواهد بود، تا وقتی سقف رقابت در بورس باز است و نقدینگی سیال وضع فعلی را دارد، کاهش قیمت ها بعید است.

هر چند افق اقتصاد ایران و اکثر بازارها در سال جدید پر از ابهام و اما و اگر است و هیچ تصویر روشن و امیدوار کننده ای برای فعالان اقتصادی (از جمله بخش فولاد) تداعی نمی کند و اکثر کارشناسان اقتصادی روزهای سخت به همراه تورم بالای ۳۰ درصد را پیش بینی می کنند اما امیدواریم که رفتار فعلی بانک مرکزی و تصویب احتمالی لوایح قبل از مدت چهار ماهه باعث کاهش شیب تورم، و آرامش موج نقدینگی و در نهایت کاهش فشار اقتصادی به مردم شود در غیر این صورت با توجه به حجم اخبار منفی سال ۹۸ ( از احتمال بازگشت کوپن گرفته تا احتمال عدم تمدید معافیت های نفتی در اردیبهشت و از همه مهم تر تهدید دولت آمریکا به صفر کردن صادرات ایران، از جمله فولاد) به غیر از تورم همگام با دیگر بخش ها، نمی توان هیچ تفسیر و تعبیر روشنی از سال جدید و افق بازار فولاد در سال جدید ترسیم کرد.

اما در روزهای جاری به نظر می رسد آخرین معاملات صورت گرفته میلگرد آجدار در بورس کالا با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۴۶۵۰ تومان به ازای هر کیلو بوده است که این را می توان به عنوان یک دلیل بنیادین در حمایت از قیمت های داخلی پذیرفت یا این که به طور مثال با در نظر گرفتن نرخ دلار تجاری و نرخ صادراتی محصولات فولادی ایران و یا حتی منطقه CIS می توان تا حدودی به یک مرز حمایتی کف قیمت ها تکیه زد؛ اما صرفا بسنده نمودن به القاء هیجانات لحظه ای که از طرف برخی مبادی هیجان ساز بدون پشتوانه منطقی مخابره می شود؛ نمی تواند استدلال منطقی برای تصمیمات آتی کسب و کار زنجیره های پایین دست باشد.

تراژدی پشت پرده این گونه تصمیمات هیجانی زمانی آشکار می شود که هیجانات بازار فروکش نموده و بازار به آرامش می رسد، در این صورت معمولا عده ‌ای که بیشترین تصمیمات هیجانی را گرفته اند؛ معمولا متحمل بیشترین ضرر و زیان خواهند شد، چرا که طبق یک تجربه گران بها، رفتار بازار سنتی داخلی در روزهای آرام، عقب ‌نشینی تا حاشیه قیمت های حمایتی بازار بوده است و طبیعی است که در این گونه مواقع مارجین های ناپایدار به سرعت تخلیه شده و تا نقطه متعادل عقب ‌نشینی می کنند.

به ظن ما بر اساس دلایل متعدد بنیادینی که طی روزهای گذشته گام به گام با شما و همراه شما تجزیه و تحلیل شد؛ شاخص نرخ قابل اتکاء بازار میلگرد آجدار در حال حاضر، همان نرخ میانگین پایانی رقابتی موزون در بورس کالا با فی تمام شده ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) حدود ۴۶۵۰ تومان است که حتی با نیم نگاهی به حواله دلار نیمایی و نرخ CIS هم تا حدی همخوانی دارد.

اینکه در آینده آیا امکان کاهش قیمت ها، حداقل بر اساس نرخ های صادراتی و منصفانه ایران وجود دارد یا خیر، موضوعی است که حل و فصل آن به اراده ناظم و ناظر بازار و همراهی منطقی تقاضای غیر هیجانی در بورس کالا و بازار بر می گردد که زمان مشخص خواهد نمود.

از طرفی با توجه به وعده های رئیس بانک مرکزی در خصوص حفظ سطوح فعلی نرخ ارز و به نوعی حفظ ارزش پول ملی کشور؛ می توان اذعان نمود با اتکا به این وعده در حال حاضر قیمت هایی بالاتر از شاخص کشف شده فعلی میلگرد در بورس کالا، ناپایدار و غیر منطقی به نظر می رسد.

One thought on “پیش بینی قیمت آهن در سال ۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *